V Roztokoch pri Svidníku majú park slnečnej sústavy

Návštevníci astronomického pracoviska v obci Roztoky v okrese Svidník si môžu pozrieť modely slnečnej sústavy. V týchto dňoch tam k športoviskám a oddychovým priestorom pribudol park slnečnej sústavy.

„Vytvorili sme náučný chodník, kde sú umiestnené jednotlivé modely slnečnej sústavy. Na úvod je slnko s popisom. Slúži to všetkým vekovým kategóriám od detí až po dospelých, pretože majú možnosť si prečítať, vidieť farbu a veľkosť modelov. Myslím si, že to veľmi pomôže záujemcom o prírodné vedy, o astronómiu,“ uviedla Mária Pajzinková, riaditeľka Podduklianskeho osvetového strediska (POS) vo Svidníku, pod ktoré pracovisko v Roztokoch patrí.

Nie vždy je podľa jej slov z dôvodu počasia možné využívať ďalekohľad. „Časť aktivít robíme v prednáškovej miestnosti, ale okrem toho, ak vojdú do areálu, tak sa môžu aj bez lektora dozvedieť, čo vlastne tá slnečná sústava je. Vchádzajú cez veľké slnko a z popisov sa dozvedia, ktorá planéta má akú veľkosť, aká je vzdialená od slnka a podobne,“ vysvetlila Pajzinková.

Astronomické pracovisko v Roztokoch navštevujú žiaci v rámci jednodňových výletov, ale absolvujú tam aj dlhšie pobyty. „Účastníkom poskytujeme jednu astronomickú aktivitu, už či sa nahlásili kvôli astronómii alebo nie. Ak tam nocujú, tak majú nočné pozorovanie s astronómom. Ak sú tam počas dňa, tak pozorujú slnko. Ak nie je vhodné počasie, tak majú prednášku a teraz si môžu pozrieť už aj modely slnečnej sústavy,“ povedala Pajzinková.

Budova astronomického pracoviska v Roztokoch bola postavená v roku 1926. „Je to pamiatkovo chránená drevenica. V roku 2005 prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Vytvorili sa štandardné ubytovacie podmienky pre realizáciu vidieckej turistiky s kapacitou 28 miest. Máme tam volejbalové ihrisko, tenisové kurty a je tam tiež oddychová zóna s altánom a krbom. V areáli sa nachádzajú dva ďalekohľady a disponujeme i ďalšími prenosnými,“ dodala riaditeľka POS.

Park slnečnej sústavy bol vybudovaný v rámci projektu Vesmír na dlani 2017, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Stavba s modelmi a vybudovaním chodníka si podľa Pajzinkovej vyžiadala náklady vo výške 12 650 eur.

Zdroj: TASR, ahojmama.pravda.sk