Historický okamih pre podporu tradičnej slovenskej kultúry

Ministerka kultúry a predseda vlády dnes (1.3.2019) na tlačovej konferencii v Očovej predstavili jedinečný projekt „Folklór – duša Slovenska“. Projekt podporí aktivity folklórnych súborov a individuálnych ľudových umelcov v celkovej sume 1,5 milióna eur.

Fond na podporu umenia v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR tento týždeň otvoril výzvu na predkladanie žiadostí v rámci nového projektu „Folklór – duša Slovenska“ s mimoriadnym účelovým príspevkom vo výške 1,5 milióna eur. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková a predseda vlády Peter Pellegrini dnes na tlačovej konferencii v Očovej zdôraznili celospoločenský význam tradičnej kultúry a predstavili projekt, ktorým štát podáva pomocnú ruku všetkým folklórnym tvorcom a interpretom.

„Folklór zjednocuje desaťtisíce, státisíce ľudí, ktorí pri tejto autentickej tradičnej kultúre relaxujú a veria vo svoj národ ako nositeľa hodnôt a tradícií“ zdôraznil premiér. „Ľudová kultúra plní už po stáročia tú istú úlohu. Pomáha ľuďom prežívať ich skutočné problémy, prináša im nádej, že aj pomocou tradícií  sa vedia ľahšie vyrovnať so svojimi životnými údelmi“ vyzdvihla jedinečné a nemenné poslanie folklóru ministerka.

Šéfka rezortu kultúry uviedla, že projekt má pomôcť vytvoriť podmienky pre rozvoj talentovaných ľudí zapálených pre folklór, ktorí môžu obohatiť tento jedinečný zdroj tradícií aj o súčasné inšpirácie.  „Folklór je dušou národa“ ozrejmila výstižne svoju angažovanosť v projekte. „Ak máme sprostredkovať túto autentickú formu slovenskej kultúry ľuďom, štát musí podporiť slovenský folklór oveľa viac ako doposiaľ. Som aj v budúcnosti pripravený prispieť k tomu, aby sa naša tradičná ľudová kultúra šírila v čo najväčšom možnom rozsahu“ podporil projekt premiér. Najvyšší predstavitelia vlády tak splnili sľub lepšie podporovať tradičnú regionálnu kultúru, ktorý deklarovali v októbri minulého roka.

Zámerom štátu je celkovo pomôcť čo najširšej skupine ľudí, ktorí svoj čas, talent a energiu venujú slovenských tradíciám. V tejto súvislosti rezort kultúry zriadil špeciálnu webovú stránku s názvom folklordusaslovenska.sk, kde záujemcovia nájdu všetky podrobné informácie, ako a kde sa o finančné príspevky uchádzať. S cieľom zefektívniť komunikáciu so zástupcami ľudových umelcov ministerstvo kultúry zriadilo aj sieť ôsmych krajských kultúrnych koordinátorov. Tí budú umelcom pomáhať pri podávaní žiadostí o granty a zároveň budú od nich čerpať námety na ďalšie podporné aktivity štátu. „Želám si, aby sa o tejto výzve dozvedelo maximum možných žiadateľov, a aby sme naozaj mohli pomôcť folklórnemu súboru, či umelcovi takpovediac v každej dedine. Verím, že umožníme touto formou pomoci výraznejšie zachovať to, čo je našim najväčším pôvodným kultúrnym bohatstvom“ uviedla na záver ministerka.

Viac informácií na: https://folklordusaslovenska.sk/

Zdroj: MK SR