V okrese Svidník vzniklo od spustenia akčného plánu 638 pracovných miest

Svidník 18. septembra (TASR) – V okrese Svidník vzniklo od spustenia akčného plánu (AP) s podporou regionálneho príspevku a európskych investičných štrukturálnych fondov 638 pracovných miest. Ambíciou je do roku 2020 dosiahnuť číslo 1 418.

Ako po utorkovom rokovaní vlády SR vo Svidníku avizoval jej predseda Peter Pellegrini (Smer-SD), v súvislosti so zvýšením počtu pracovných miest v okrese budú rokovať aj o možnej podpore investora, ktorý chce priamo v meste realizovať výrobu cestovných tašiek. Zamestnať by mohol 30 ľudí. Finančná pomoc štátu by v tomto prípade mohla predstavovať sumu 430.000 eur. Potenciál vidí aj vo firme, ktorá sa zaoberá výrobou kontajnerových stavieb. Tá podľa jeho ďalších slov požiadala vládu o pomoc pri kúpe novej ťažkej techniky. Aktuálne zamestnáva viac ako 100 ľudí.

Predpokladaný rozpočet AP, ktorý pred dvomi rokmi schválili na obdobie 2016 až 2020, je 63 miliónov eur, pričom čerpanie z európskych štrukturálnych fondov predstavuje približne polovicu. „Som veľmi rád, že do dnešného dňa sa podarilo pre tento okres zazmluvniť už 29 miliónov,“ poznamenal Pellegrini s tým, že do regiónu príde podstatne viac financií, ako bolo v pláne. Regionálny príspevok predstavuje 3,06 milióna eur. Celkový rozpočet na roky 2016 až 2018 je 1,9 milióna eur. Doteraz zazmluvnili šesť žiadostí v hodnote 832.632 eur, z toho priamo poskytnutých financií je 395.949 eur. Išli napríklad na nákup interiérového vybavenia nájomných bytov, činnosť centra podpory regionálneho rozvoja či zateplenie dvoch škôl, všetko v meste Svidník. Naďalej podľa premiéra platí, že z regionálneho príspevku bude možné zrekonštruovať aj cestný most na Festivalovej ulici, na ktorý je vyčlenených 500.000 eur.

Podľa primátora Svidníka Jána Holodňáka má mesto tri hlavné priority. Prvou je urgentný príjem v nemocnici, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť pre občanov a tiež jej dostupnosť aj pre obyvateľov menších a vzdialenejších obcí. Druhou dôležitou požiadavkou je priemyselný park. Mesto totiž nemá k dispozícii pozemky pre potenciálnych investorov. V tejto súvislosti by mohlo dôjsť k zámene alebo usporiadaniu pozemkov s Ministerstvom vnútra SR. „Takisto budeme ďalej pracovať na lokalite na tzv. Petrovej doline,“ spomenul. Ďalšou prioritou je vybudovanie rýchlostnej cesty R4, ktorá má spojiť Prešov so Svidníkom, ale aj Maďarsko, Slovensko a Poľsko. Pellegrini v tejto súvislosti uviedol, že jej realizáciu považujú za zásadný impulz pre okres. „Pán minister dopravy (Árpád Érsek, Most-Híd, pozn. TASR) informoval, že jedna súťaž sa už bude postupne končiť, bude sa vyhlasovať víťaz a môže sa začať stavať jeden úsek a ďalšia je v príprave takej, že sa čoskoro vyhlási už aj súťaž na ďalší úsek, na ďalších asi 10,5 kilometra,“ priblížil.

Prednosta Okresného úradu vo Svidníku a zároveň predseda akčného výboru Jozef Baslár na tlačovej konferencii informoval, že momentálne je na Úrade vlády SR v rámci čerpania regionálneho príspevku (RP) 25 projektov. „Po ich zazmluvnení a podpísaní zmlúv by sme ku koncu roka mali čerpať regionálny príspevok vo výške už 80 %,“ spomenul s tým, že na rok 2019 dostali 35 žiadostí o RP.

Akčný plán rozvoja okresu Svidník schválila vláda pred dvomi rokmi. Miera nezamestnanosti vtedy predstavovala približne 17,5 %, 31. júla tohto roka dosahovala 12,03 %. Cieľová miera nezamestnanosti AP je pritom 12,18 %.

Zdroj: ÚV SR (+ video z tlačovej konferencie po výjazdovom zasadnutí vlády SR vo Svidníku)